Committee Members

The following is a list of committees with the community members appointed to each in November, 2021:

  • Central Alberta Economic Partnership
    • Michael Clark (3 year term)
  • Housing and Homelessness Integrations Committee (terms are staggered as this is a new committee)
    • Linda Ophus (1 year term)
    • Correna Rae (2 year term)
    • Natasha Dorsey (1 year term)
    • David Hardy (2 year term)
    • Jean Cadorette (1 year term)
    • Michelle Schafers (2 year term)
    • Theresa O’Hara (2 year term)
    • Emmanuel Orungbemila (1 year term)
    • Rob McLaren (2 year term)
    • Gordon Wright (1 year term)
  • Intermunicipal Subdivision & Development Appeal Board
    • Jordan Krulicki (3 year term)
  • Library Board (with sub-committees)
    • Valdene Callin (3 year term)
    • Laura Thevenaz (3 year term)
  • Municipal Planning Commission
    • Tony Lindhout (2 year term)
  • Public Art Commission
    • Linda Cullen-Saik (2 year)
    • Allen MacIntyre (2 year)
    • Kaylee Zunino (2 year)
    • Daniel White (1 year)
  • Red Deer Appeal & Review Board (Joint Appointment to the Red Deer Subdivision & Development Appeal Board)
    • Michael Kartusch (3 year term)
    • Don Wielinga (3 year term)
  • Red Deer & District Family and Community Support Services Board
    • Richard Lemke (2-year term)
    • Sheyi Olubowale (2 year term)
  • Red Deer Regional Airport Authority Board (with sub-committees)
    • Al Lucas (4 year term – January 1, 2022 – December 31, 2025)
    • Peter Clow (3 year term – to fill unexpired term – January 1, 2022 – December 31, 2024)
  • River Bend Golf and Recreation Society Board (with sub-committee)
    • Nickolas Bailey ( 3-year term)
    • Rick Brand (3 year term)
    • Brian Johnson (3 year term)
    • Ray Lewchuk (2 year term – to fill unexpired term)

Council Committees

Audit Committee Members
  • Mayor Ken Johnson
  • Councillor Kraymer Barnstable
  • Councillor Michael Dawe
  • Councillor Victor Doerksen
Emergency Advisory Committee Members
  • Mayor Ken Johnston
  • Councillor Bruce Buruma
  • Councillor Dianne Wyntjes
  • Councillor Kaymer Barnstable (alternate)
  • Councillor Michael Dawe (alternate)
  • Councillor Victor Doerksen (alternate)
  • Councillor Vesna Higham (alternate)
  • Councillor Cindy Jefferies (alternate)
  • Councillor Lawrence Lee (alternate)
Gaetz Lake Sanctuary Committee Members

NOTE: Appointments to this committee are made by the organization they represent, with no expiry date on term.

  • Judy Boyd
  • Pat Davis-Fuller
  • Kimberly Fils-Aime
  • Ken Lehman
  • Krista McLean
  • Scott Stevens
Housing and Homelessness Integration Committee Members
  • Jean Cadorette (term to expire Organizational Meeting of 2022)
  • Natasha Dorsey (term to expire Organizational Meeting of 2022)
  • David Hardy (term to expire Organizational Meeting of 2023)
  • Rob McLaren (term to expire Organizational Meeting of 2023)
  • Theresa O’Hara (term to expire Organizational Meeting of 2023)
  • Linda Ophus (term to expire Organizational Meeting of 2022)
  • Emmanuel Orungbemila (term to expire Organizational Meeting of 2022)
  • Correna Rae (term to expire Organizational Meeting of 2023)
  • Ray St. Denys (term to expire Organizational Meeting of 2022)
  • Michelle Schafers (term to expire Organizational Meeting of 2023)
  • Gordon Wright (term to expire Organizational Meeting of 2022)
Municipal Planning Commission (MPC) Members
  • Mayor Ken Johnston
  • Councillor Lawrence Lee
  • Councillor Dianne Wyntjes
  • Councillor Kraymer Barnstable (alternate)
  • Troy Corsiatto (term to expire Organizational Meeting of 2022)
  • Linda Cullen-Saik (term to expire Organizational Meeting of 2022)
  • Tony Lindhout (term to expire Organizational Meeting of 2023)
  • Richard McDonell (term to expire Organizational Meeting of 2023)
Mayor's Recognition Awards Committee Members

Appointment to this committee is confidential. Therefore, no members will be listed.

Nomination Committee Members
  • Councillor Victor Doerksen
  • Councillor Vesna Higham
  • Councillor Cindy Jefferies
Public Art Commission Members
  • Dave Beck (term to expire Organizational Meeting of 2022)
  • Linda Cullen-Saik (term to expire Organizational Meeting of 2023)
  • Allan MacIntyre (term to expire Organizational Meeting of 2023)
  • Daniel White (term to expire Organizational Meeting of 2021)
  • Kaley Zunino (term to expire Organizational Meeting of 2023)

Council Appointments to External Boards

Red Deer Regional Airport Board Members

Please refer to the Red Deer Regional Airport's website for a listing of their Board Members.

River Bend Golf & Recreation Society (Red Deer) Members
  • Nickolas Bailey (term to expire Organizational Meeting of 2023)
  • Steve Banack (term to expire Organizational Meeting of 2022)
  • Harvey Bellanger (term to expire Organizational Meeting of 2023)
  • Rick Brand (term to expire Organizational Meeting of 2024)
  • Marion Hagerty (term to expire Organizational Meeting of 2022)
  • Brian Johnson (term to expire Organizational Meeting of 2024)
  • Raymond Lewchuk (term to expire Organizational Meeting of 2023)
  • Christopher (Kit) Richmond (term to expire Organizational Meeting of 2022)
  • Jim Robertson (term to expire Organizational Meeting of 2023)
Library Board Members

Please refer to the Red Deer Public Library website for a listing of their Board Members.

Committees Initiated By Administration

Downtown Identity Plan Community Working Collaborative Members
  • Mark Collings
  • Jawed Iqbal
  • Rob Lewis
  • Edali Reyes
  • Tammy Rogers
  • Judy Scott
  • Greg Smith
  • Ryan Webb

Board Established By Other Agreements

Red Deer & District Family and Community Support Services Members
  • Gordon Thomas (term to expire at the Organizational Meeting of 2022)
  • Milt Williams (term to expire at the Organizational Meeting of 2022)
  • Richard Lemke (term to expire at the Organizational Meeting of 2023)
  • Sheyi Olubowale (term to expire at the Organizational Meeting of 2023)

Quasi Judicial Boards

Central Alberta Regional Assessment Review Board

Members of the Central Alberta Regional Assessment Review Board are not Council appointed. 

  • Al Gamble (term expires December 31, 2024)
  • Maureen Chalack (term expires December 31, 2024)
  • Dennis Dey (term expires December 31, 2021)
  • Velma Keeler (term expires December 31, 2021)
  • Robert Schnell (term expires December 31, 2022)
  • Roy R. Brown (term expires December 31, 2022)
  • Sandi Roberts (term expires December 31, 2022)
  • Robert Irwin (term expires December 31, 2023)
Red Deer Appeal & Review Board Members
(joint appointment to the Subdivision and Development Appeal Board)
  • Richard Boerger (term to expire at the Organizational Meeting of 2023)
  • Victoria Foster (term to expire at the Organizational Meeting of 2022)
  • Karen Howley (term to expire at the Organizational Meeting of 2022)
  • Michael Kartusch (term to expire at the Organizational Meeting of 2024)
  • Carol Mah (term to expire at the Organizational Meeting of 2023)
  • Don Wielinga (term to expire at the Organizational Meeting of 2024)
Intermunicipal Subdivision & Development Appeal Board Members
  • Jordan Kurlicki (term to expire at the Organizational Meeting of 2024)
  • Garfield Marks (term to expire at the Organizational Meeting of 2023)
  • Bonnie Sansregret (term to expire at the Organizational Meeting of 2022)